Povaha dlouhosrsté kolie

 

Hodně často se na procházkách při spatření Bailey setkávám s označením "Lassí". Asi téměř každý tento fenomenální film viděl, a tak si představuje i dnešní novodobou kolii. Ale je každá kolie skutečně filmovou Lassí? Ať už je či není, každá je jedinečnou osobností se svými silnými i slabšími stránkami. Nemusí být dokonalá, ale přesto bude krásná, oddaná, pracovitá a bezmezně milující svou rodinu a svého pána. 

 

Je skromná, chytrá, jemná, dobromyslná, mírná a dobře ovladatelná. Ráda se učí, dovádí, a zároveň je pracovitá a snaživá, násilím a tvrdým výcvikem však nic nedosáhnete, zkazíte ji, stane se plachou a nevyrovnanou. Kolii stačí hlasová intonace a hned ví, zda se na ní zlobíte, či ji chválíte. Hněv svého pána si bere hodně k srdci. Nejlépe se učí formou hry. Její výchova a výcvik není náročný, ale je důležitá důslednost.

Je to také  dokonalý rodinný pes milující bezmezně své páníčky i děti. Ráda splní každé pánovo přání hned napoprvé. Je však velmi citlivá a vnímavá, a proto stejně tak jako nesnese nátlak nebude šťastná v rodině plné hádek a ruchu. Potřebuje harmonickou rodinu. Ke své rodině je velice přítulná a milá, k cizím lidem většinou odtažitá a rezervovaná. Na procházkách se k lidem chová nevšímavě. Protože není hned s každým kamarád, je dobrým hlídačem. Nedá se sice čekat, že by nevítanou návštěvu agresivně napadla, ale rozhodně se bude snažit ji svým štěkotem držet od rodiny a jejího obydlí co nejdál. Je poměrně ostražitá a opatrná k neznámému i když vždy záleží na každém jedinci.

 

Nemá sklony k toulání, ani k utíkání při puštění z vodítka naopak své pány si hlídá a snaží se jim být na blízku. Bývá bezproblémová i k jiným zvířatům a ostatním psům. Nevyhledává rvačky, ale ani nestojí stranou, když ji známí psi vybízejí ke hře, je velice hravá. V lese nemá tendence lovit zvěř. A když přeci jen se pustí po nějaké stopě, poměrně snadno se z ní dá odvolat. Miluje aportování, hry, a dlouhé procházky, nevyžaduje je však denně. Je velice přizpůsobivá a nevynucuje si neustálou pozornost. Přesto to je velice akční pes, vděčný za aktivity, kterým se může věnovat společně se svým pánem.

 

Tento web byl vytvořen v systému web-rychle.cz pro nekomerční užití.